A Heavy metl trtnete
2006.05.19. 19:17
A hetvenes vek stagnl gazdasgbl add trsadalomkritikkat megfogalmaz punk bandk azonban csak ideig, rig tudtk kivltani azt a hatst, ami letre hvta ket. A trsadalom egy id utn rezisztenss vlt az nmagukat ismtelget, s igazbl komoly megoldsi program nlkli punk csapatokkal szemben. Ebben a krnyezetben indult ht el az a zenei megmozduls, mely New Wave Of British Heavy Metal nven vonult be a metltrtnelembe, hogy maradand nyomokat hagyva meghatrozza a kvetkez vtized metl zenjt.
1977-ben egy kanl gyrban tartotta meg els prbjt az a csapat, mely a NWOBHM egyik legtbb viszontagsgon tment, tragdikkal s fantasztikus sikerekkel tarktott bandja lett, a stadion-rock zszlvivje, a populris rdibart metl egyik legfbb kpviselje, nevk: Def Leppard. A Leppard debtl lemete az On Through The Night 1980-ban jelent meg, azonban hamar nyilvnvalv vlt, hogy az USA-ban sikeresebbek, mint otthon a szigeteken. Nem sokkal ezutn szerzdst rtak al az amerikai Mensch s Burnstein menedzsment cggel. Mjusban a banda megrkezett Amerikba els koncertturnjukra, ahol a Judas Priesttel, Ted Nugenttel koncerteztek.
A Pyromania a banda aranykornak els albuma mr rendelkezett mindazokkal a jellegzetessgekkel, melyek a zenekart nnepelt sztrokk avattk. A fogs meldik, a remek voklok, az nekelhet refrnek, s nem utolssorban a frontember karizmatikus szemlyisge vilghrv tettk az egyttest. A hangzs bombasztikus jellege pedig mg ma, 2005-ben is megllja a helyt. A sikerhez valsznleg hozzjrult az is, hogy nagyon jl elegytettk a dallamos, lass slgereket a kemnyebb, m fogs, hol szomorks hangulat, hol indul jelleg dalokkal. Hysteria c. albumuk olyan slgergyjtemny lett, mellyel bertk magukat a hard rock aranyknyvbe. A Women, Animal, Pour Some Sugar Me, Armageddon it, Rocket, mind-mind fantasztikus slgerek, bizonytvn azt, hogy lehet egy ignyes hard rock m populris is. Az album 16 milli pldnyban kelt el, a banda szupersztr sttuszba emelkedett. A jl filmezhet megjelens miatt az MTV is felkapta ket, ekkorra ez a csatorna siker egyik legfbb lettemnyesv vlt a zenben ( br pp a metl szolgltatott erre a megllaptsra ksbb ellenpldt).
A Def Leppard mellett, mely elssorban Amerikban volt npszer, a kontinensen megjelent a heavy metal mig is egyik legnagyobb bandja, az Iron Maiden. Nevket egy kzpkori vallateszkztl klcsnztk, a horror irnti fogkonysguk pedig a csapat emblematikus figurjban, Eddie-ben is kifejezdtt. Persze a Maiden nem vlt puszta horror-shock csapatt, zenjk ahhoz tl sszetett-nmely korszakukban egyenesen progresszv volt-, m a hatlamas sznpadi show-kat k is a tklyre fejlesztettk.(k voltak az elsk akik koncertjeiken holografikus vettseket hasznltak, hallra rmtve vele a kznsget.)
A zenekart Harris alaptotta, mint new-wave/punk formcit. Az els kisebb sikerek utn tagcserk kvetkeztek, a dobok mg 1980-ban Clive Burr lt, Murray mell pedig Denis Strattont szerzdtettk msodik gitrosnak. Az els lemez meglep siker: az angol lista 9-dik helyre ugrott. 1980 decemberben Stratton helyre Adrian Smith llt. Msodik lemezk felvteleinl a legends Martin Birch lt a keverasztalnl. 1981-ben csere a frontember posztjn is: az j nekes Bruce Dickinson (ex-Samson). Harmadik lemezk megjelenst kveten mr a legnagyobb heavy metal egyttesek kz szmtottk ket., Steve Harris pedig hangszernek legjobbja volt a mfajban. Clive Burr-tl a tlzott kbtszer s alkoholfogyaszts miatt 1982-ben meg kellett vlniuk, helyre a francia Trust egykori dobosa, Nicko McBrian kerlt. Sikerket elssorban a mfajban szokatlan zenei kreativitsuknak ksznhetik. Az 1982-es The Number Of The Beast cm lemezkn az ex Samson nekes, Bruce Dickinson vette t az nekesi teendket, ki „opers”, egyni nekvek stlust teremtett.. Az ez utni idszak a misztikus tmk egzotikusan progresszv idszaka, sokak szerint a banda aranykora volt. A Powerslave, Somewhere In Time, Seventh Son Of A Seven Son ma mr klasszikus munkk, rengeteg fiatal csapat inspirl lemezei. A metl szekr azonban tlsgosan a kijellt csapson tudott ztygni, aminek a kilencvenes vek elejn Dickinson kivlsa lett az eredmnye. Termszetesen nem lennnk a metal nagy cirkuszban, ha ezt a kivlst sem kvette volna ksbb a nagy reunion.
Ekzben a metlnak meg kellett vvni a harct a kzvlemnnyel is, mind Eurpban, mind Amerikban. Olyan csoportulsok jttek ltre, melyek be akartk tiltani az ifjsgra veszlyes zent- ahogy k neveztk a metlt. Szerencsre ezek a kezdemnyezsek elhaltak, br mg manapsg is hallani olyan perekrl, melyeket metlegyttesek ellen folytatnak zenjk lltlagos bnzsre felbujt jellege miatt.(Az egyik leghresebb ilyen per a Judas Priest ellen zajlott, melynek eredmnye precedens rtk lett. A keresetet elutastottk, a banda tiszta lappal folytathatta tevkenysgt.)
A Saxon a Uriah Heep s a Budgie megfelelje volt a nyolcvanas vekben. Kemnyen dolgoztak, m sosem sikerlt nekik az igazn elsvonalas bandk kz bejutniuk, taln csak Wheels Of Steel c. nagylemezk megjelense idejn lett erre eslyk. A banda ksbb megprblt kompromisszumokat ktni, ami azonban a rajongk elfordulst vonta maga utn. Biff Byford s csapata j ideig eltnt a sllyesztben, hogy aztn az j vezredben fnixknt feltmadva megalkossk letmvk legdgsebb albumjait.
A rdik ebben az idszakban olyan rockshow-kat sugroztak, melyeket kihasznlva fel lehetett jutni a cscsra. Ezt hasznlta ki a az ttag Birminghami Magnum is az rkmozg Bob Catley nekessel s a gitros/szvegr Tony Clarcinnal. A kard s boszorknysg tradcijba ltztetett zenjk olyan meglepetsslgereket produklt, mint a sajt erbl kiadott Storyteller’s Night.
Nem volt egyrtelm metlos besorolsa annak a bandnak, mely aztn rdekes mdon a kompromisszum mentes metl pldakpv vlt. A sebessg-metl alapkveit lerak ertri Motorhead nven vlt ismertt, s csupn azrt raktk ket a metl skatulyba, mert a fnknek, Lemmy Kilminsternek hossz volt a haja. A Motrhead eredetileg Bastards, vagyis fattyk nven kezdett jtszani 1975-ben. A hetvenes vek vgn Lemmy Kilmister (basszus, nek), 'Fast' Eddie Clarke (gitr) s Phil Taylor (dobok) felvettk debtl albumukat, s akkoriban ragadt rjuk a "vilg legrosszabb bandja" cmke is. Lemmy, aki a brit r-rock egyik zszlsval, a Hawkwind-del is parolzott, mr akkor is a szcna egyik legmarknsabb egynisgnek szmtott. A tri nevt a sebessg megszllottjait jelent szleng szbl szerezte. A mdia lland kritizlsa ellenre autentikus rock dinoszauruszok voltak a kezdetektl, kompromisszum mentes rock 'n' roll-lal s sallangmentes, erteljes sznpadi jtkkal. Az 1979-es Overkill, s Bomber lemezek meghoztk szmukra azt az ttrst, mely lehetv tette a mig is etalon No Sleep Till Hammersmith l anyag elksztst. Sokan gy tartjk, hogy k azok, akik gy jtsszk a rock 'n' rollt, ahogyan az megszletett harminc vvel ezeltt.
A Golden Earringen kvl a hollandok nem nagyon jrultak addig hozz a rocktrtnelemhez. Ezuen vltoztatott egy Eddie Van Halen nev riember, jllehet btyjval egytt Kaliforniban ntt fel. Az ottani gimiben tallkoztak egy David Lee Roth nev jkp srccal, kivel egy sor klubkoncert utn bekerltek a stadionok vilgba. Az extravertl showman, Diamind Dave, s a brilins gitros kombincija olyan hrnvhez juttatta ket, mely elegend volt 1983-ban 1.5 milli dollr kasszrozshoz egy amerikai fesztivlon val fellpskrt. Kezdeti dalszerzi gyengesgkre aztn MCMLXXXIV c. lemezk sikere szolglt ellenpldul, a Jump mr teljes mrtkben sajt szerzemny volt. rdekessgkppen, az akkori els szm gitrhs zenekarban ekkor trtnt az a ksrlet, hogy vezrhangszerknt ne gitrt, hanem szintit alkalmazzanak. Roth tvozsa utn Halen remek vlasztssal hozta be a bandba az j nekest, az ex Montrose frontembert, Sammy Hagart, kivel az egsz nyolcvanas veket vgigjtszottk.
Svdorszg elszr akkor jrult hozz a heavy metalhoz, mikor a Europe 14 orszgban lett els a The Final Countdown c. dalval. Jllehet a banda tbb remek , gitrcentrikusabb dalokat tartalmaz nagylemezt ksztett, sikerket nem tudtk megismtelni.
Amerikban a heavy metal kiss ms ton haladt, egy lazbb, bulizsabb megszlalssal. A Los Angeles-i Mtley Cre , a Quiet Riot, a Ratt, Dokken a blues alap hard rockot egyestettk a sokszor extrm eladsmddal s a toxikus image-el. Termszetesen Ameriknak is megvoltak a maga shock rockerei: kztk az els szm, Blackie Lawless s bandja , a WASP. Az olyan lemezcmek, mint a F*ck Like a Beast, illetve a The Headless Children rirnytottk a figyelmet a ltvnyos horror sznpadi show-kat elad zenszekre, ami elegend volt az angol TOP Ten-be kerlshez.
A valamikori Sabbath frontember Ossy Osbourne a Sabbathbl val kilps utn 6 hnapot egy hotelszobban tlttt, pizzn, srn s kokainon . Don Ardens lnya, Sharon felkereste, hogy jra "letre keltse" Ozzy-t, s visszahozza t a zenei letbe. A menedzser sszehozta Osbourne-t Randy Rhoads gitrossal, aki az amerikai Quiet Riotban gitrozott azeltt. Hamarosan sszellt Ozzy bandja, , nevk Law lett, de 2 koncert utn ezt tkeresztelt Blizzard Of Ozzra. 1980-ba veszi fel a fellls az els albumot "Blizzard Of Ozz" cmmel. A Sabbath stlustl sokkal energikusabb zent jtszottak, egyni felfogs hard rock- ot. Igazbl Ozzy szllemezeit nem lehet behatrolni, mindegyik egyedi stlust kpvisel. A lemez hetedik lett az angol listkon. A koncerteken Ozzy a Sabbath hresebb szmait is jtszotta a sajtjai mellett, s ezt a j szokst a mai napig megtartotta. Msodik szllemeze, a "Diary Of A Madman", azaz "Egy rlt Naplja". A banda koncertjei igaz pokoli bulik, Ozzy hamar botrnyhss vlt. Nhny koncert vgn darlt hst doblt a kznsgbe, br ezt a kznsg hamar megunta s ezt visszadobltk a sznpadra. A leghrhedtebb eset Iowban trtnt, amikor valaki a kznsg kzl egy l denevrt feldobott a sznpadra. Ozzy nem volt teljesen jzan addigra, azt hitte, hogy az egy manyag denevr. Flkapta, s leharapta a fejt. A haraps kzben derlt ki hogy szerencstlen llat nagyon is l. Ozzy azonnal krhzba rohant. Ez a "denevr-haraps" azta mr olyan nvjegyv vlt, mint a tetovlsai. 1982-ben szrny dolog rte Ozzy-t s csapatt: baleset kvetkeztben meghalt Rhandy Roads. Ozzy egyik legjobb bartjt s legnagyszerbb kollgjt vesztette el Rhoads szemlyben, akinek nagy szerepe volt az "Ozzy- sound" kialaktsban. Tbb nagysiker album utn 1991-ben jn a "No More Tears", s a nemzetkzi turn "No More Tours" cmmel, ugyanis Ozzy bejelentette, hogy visszavonul.. 1995-ben Ozzy visszatrt az "Ozzmosis" albummal, amin Geezer volt a vendgzensz.
Amerika s Anglia mellett azonban egy msik metl nagyhatalom is kialakult, olyan bandkat adva a szntrnek, melyek szintn stlusalaptk lettek.
1983-ban alakult meg az a nmet egyttes, mely a heavy metalt eggyel magasabb fokozatra kapcsolva ltrehozta a speed stlust, annak is egy dallamosabb fajtjt. Munkssguk utat adott az egsz eurpai heavy metl fejldsnek, elvlasztva a a tengerentli dallamosabb floridai metltl. Jllehet kiadjuk death metal-knt reklmozta ket, azrt tvol lltak k ettl, a szintn 80-as vekben kialakult extrmebb stlustl. Els albumuk, egy LP, mely rgtn klasszikuss rett, szimpln a csapat nevt viselte cmknt: Helloween. Ez az LP lett aztn az alapja els nagylemezknek, a Walls Of Jericho-nak. Az ekkor mg nyersebb speed metalt tartalmaz korong azta is a stlus egyik legjobbja, ksznheten a remek zenszeknek, s az addig szokatlanul dinamikus s friss hangvtelnek.
A csapat j nekessel, Michael Kiske-vel megerstve adta ki aztn azt a kt soron kvetkez albumt, melyet csak Keeper 1 s 2 nven szoks emlegetni. Ezeken az albumokon egybknt minden megtallhat, ,ami a mai neopower lemezeket jellemzi: klasszikus intro, germnos speedels, egy-kt slger, klasszikus ihlets dalok komolyzenei bett, s sszetett, , epikus darab. Fantasztikus, hogy ebbl az egy lemezbl aztn mennyien tpllkoztak. Sajnos a lemez ltal diktlt sznvonalat nem tudtk tartani, a kvetkez album-br tartalmazott megaslgereket is- elg eklektikusra sikerlt, ksznheten a tag- kivlsoknak s a zenei irnytvedsnek. A Helloween a Pink Bubbles Go Ape buktja utn mg mlyebbre kerlt a kvetkez albummal, Kiske ki is szllt a bandbl, hogy aztn nvtelen rockbandkban prblja meg nrvnyestst megvalstani. Jllehet, azta j pr metl albumon vendgszerepelt, nem vette szre (vagy nem akarta szre venni), hogy sikert csak ebben a mfajban fog elrni ( mgha a sajt szava szerint a „metl kurvjnak” is kell lennie). A kilencvenes vekben aztn a Helloween tbb tagcsern tjutva j nekessel tmadt fel hald poraibl, hogy visszatrjenek arra az svnyre, melyrl elindultak.
Az Accept mg a hetvenes vekben alakult Udo Dirkschneider nekes vezetsvel, hogy aztn a nyolcvanas vek elejre kialakuljon az a vdjegyszer hangzs, amely sok tekintetben a nmet heavy metal szinonimja lett. Udo sztsmirglizett Bon Scott-hangja, a Judas Priest British Steel-korszakt idz gyors, egyszer gitrriffek, brutlis slgerek, folyamatos turnzs: a Restless and Wild (1982) s a Balls to the Wall (1983) album mig a heavy metal alaplemezei kz tartozik, mint ahogy a nyolcvanas vek kzepn vilgsikert indukl, a korbbiaknl kipolrozottabb Metal Heart. Az Accept trtnete sorn j nhny muzsikust fogyasztott el, el is tnt, mg a trpstett Rob Halford-klsej Udo szlkarriert kezdett U.D.O. nven, m a kilencvenes vek lassan megrleltk a visszatrst s az Accept visszafoglalta helyt a heavy metal Olmposzon.
A banda, ami soha nem alkuszik, s nem kvet trendeket! Az egyszer, de dngls riffekre rkez himnikus jelleg refrnek, a galoppoz ritmusok egy hamburgi metlcsapatot jellnek, kiknek neve az egyik legismertebb nemcsak a metlszakmban, de a laikusok szmra is: ez a Running Wild. Kalzos, katons image-k jl illeszkedett zenjkhz, induls refrnjeiket remekl lehet koncerteken egyttnekelni. A banda fmotorja Ralf Kasparek nev riember , ki zsarnokknt uralkodva a bandban az ta is vaskzzel hatrozza meg a banda vltani sosem akar irnyvonalt. Ennek ellenre a csapat mig sikeres, jllehet sokak szerint csupn torz pardii egykori nagysguknak.
Persze Amerikban sem csak hajbandk csinltk a metl zent, jllehet tevkenysgk egy-kett kivtelvel azta is csak alig br kitrni az undergroundbl. Az olyan bandk, mint az Armored Saint s a Jag Panzer, a Virgin Steel Amerikban is tovbb poltk a klasszikus szikr, angolszsz alap heavy-power metl rksget. (jllehet a Virgin Steel azrt tbb ennl).
A Manowarnak azonban sikerlt, ami ezeknek a csapatoknak nem: szupersztr, headliner bandv tudtak vlni, kik az ta is rzik ezt a pozcijukat. Jl kitallt image-kkel, nekelhets, induls dalaikkal, a remek nekessel, a jl megkoreograflt sznpadi show-val tretlen sikereket rtek el azta is. (nem sokra el kezdem rni a teljes Manowar lettrtnetet a lap hasbjain).
Mindenkppen szt kell mg ejteni egy svd fiatalemberrl, aki Richie Blackmore alkoti tevkenysgt pldnak vve az egyik legnagyobb metl gitrhss vlt: Yngwie Malmsteen. 1984-ben, 21 vesen jelentette meg az Yngwie Malmsteen's Rising Force-ot, amit ma a neoklasszikus rock alapmveknt emlegetnek. Taln ezen az albumon elõszr, vgre teljessgben megmutatkozott az a klasszikusok ihlette egyedi gitrjtk ami mltn vlt nvjegyv. A leggretesebb tehetsgek kz soroltk, v Albuma cm, Grammy dj nevezs s egyb elismersek tmege zdult r, jelezve: a rock vilgnak nagyon tetszik ez a rgi s mgis forradalmian j megkzelts, hiszen ennyire merszen mg senki nem tvzte taln a kt mûfajt. Sikert annak ksznhette, hogy a modern elektronikus zenbe sikerlt gy begyaznia az vszdokkal ezeltti mesterek stlust, hogy az tkletesen beilleszkedjen az j krnyezetbe. Tbb, ma mr klasszikuss vlt album szletett kezei kzl, jllehet az utbbi vekben kiss nismtlv vlt a produkcija. Ennek ellenre ott a helye a metl pantheonban.
Lthatjuk, hogy a nyolcvanas vek igazn a metl els aranykorszaka volt, egy olyan idszak, melyben aztn a cscsra kerlt csapatok nmagukat roppantottk ssze, ami a metal stagnlshoz vezetett majd fl vtizedig.
rsomban nem szltam a szintn ezidtjt kialakul thrash s death metl alapbandirl, az Exciterrl, Metallicrl, Megadethrl, Slayerrl, Anthrax-rl. Ezekrl remek tfog munkt tallhattok Hellstar kollga tollbl szintn ezen menpont alatt.
|